Tomáš sa vo svete fitness a kondičného trénerstva pohybuje už 8 rokov. Za tento čas prišli rôzne novinky, zmeny či pokroky, ktoré rád skúša aplikovať do tréningov so svojimi klientmi. Pre Tomáša nie sú podstatné veľké svaly, ale zdravé telo. Práve túto filozofiu sa snaží presadiť aj vo FITHUBE, kde trénerom pomáha nielen s osobným rozvojom.
Vždy si sa držal hesla „V zdravom tele zdravý duch?“
Odmalička som rád športoval, viedli ma k tomu rodičia. Hrával som futbal, venoval som sa atletike a bolo pre mňa prirodzené pokračovať v tom aj keď som bol starší. Po strednej prišla dilema – profesionálna športová kariéra alebo škola. Rozhodol som sa to tak trocha skĺbiť. Išiel som študovať na vysokú školu do Bratislavy odbor Kondičný tréner vo výkonnostnom a vrcholovom športe a zároveň Učiteľ telesnej výchovy.
Ako si to všetko stíhal skĺbiť so športovou kariérou?
Tej som sa venoval pomenej a nie až tak na profesionálnej úrovni. Hrával som futbal v Rači, s atletikou som skončil. Časom som však prišiel k viacerým zraneniam, to ma zo športu úplne vyradilo a naplno som sa venoval tomu, čo som študoval.
Už počas školy si začal trénovať s klientmi?
Presne tak. Ešte ako študenta ma oslovili do jedného fitka v Bratislave. Povedal som si jasné, prečo nie, veď keď viem trénovať sám so sebou, tak budem vedieť trénovať aj s klientmi. Bol som ale na poriadnom omyle. Musel som sa spamätať a začať sa učiť diametrálne odlišné veci od tých, ktoré som poznal dovtedy. Začal som od úplných základov, super bolo, že som sa učil za pochodu a priamo v praxi.
Nestačilo ti vedieť to, čo si sa naučil v škole?
Je pravda, že škola mi dala super základy a prehľad, ale nestačilo to. Ja som vyštudoval odbor, kde som sa venoval výkonnostným a vrcholovým športovcom. Ale trénovať bežných ľudí, ktorí poriadne nevedia, ako sa správne robí väčšina cvikov, to bolo úplne iné. Zo začiatku som fakt nevedel, čo mám s tými klientmi robiť, ako reagovať, keď sa mi sťažujú, že ich niečo bolí. Mal som sa čo učiť.
Je podľa teba dôležité neustále napredovať, robiť si kurzy, vzdelávať sa v tom, čo robíš?
Určite áno. Ale netreba to brať tak, že teraz si idem porobiť všetky dostupné kurzy, ktoré existujú, len aby som ich mal. Ja si vyberiem taký, ktorý ma naozaj zaujíma a keď už naň idem, tak sa snažím zobrať si z neho čo najviac. Následne veci, ktoré sa tam naučím, aplikujem aj do tréningov s klientmi. Aj práve vďaka rôznym kurzom som tam, kde som teraz. Začínal som od úplnej nuly a teraz mám vlastný systém na to, ako trénovať.
Teraz pôsobíš vo fitku, kde by sme klasické posilňovacie stroje hľadali márne. V čom je takéto fitko iné?
Tu skôr pracujeme so športovcami ako s bežnou klientelou, v tom je najväčší rozdiel. Tréningy sú viac také funkčné. S klientom neposilujem len jednotlivé partie, ale beriem pohyb ako celok. Zaoberám sa podstatou pohybu, ak má klient nejaký problém, hľadáme jeho podstatu a riešime to. Nie som zástancom veľkých svalov ale zdravých, silných a pružných svalov. Chcem, aby sa človek naučil vykonávať správne všetky pohyby, aby mu to prinášalo benefity v bežnom živote. Veľmi dôležité je napríklad spraviť na začiatku s klientom diagnostiku, teda zistiť, ako na tom je, podebatovať o cieľoch a predstavách a až na základe týchto informácií môžeme začať s trénovaním.
Práve ty si priniesol diagnostiku aj do FITHUBU. Ako celý tento nápad vznikol?
Richard ma oslovil, či by som mal záujem spolupracovať s jeho fitness centrom. Jasné, rád som do toho išiel. Najväčší problém som videl v tom, že tréneri tam vôbec nepoznali prvotnú diagnostiku. Tak som im ju navrhol, vysvetlil im, že ju naozaj potrebujú na to, aby aj oni mohli následne priniesť niečo nové svojim klientom. I keď je táto prvotná diagnostika momentálne niečo, čo veľa trénerov nepozná, myslím si, že časom sa to bude zavádzať vo všetkých fitkách.
Keď už ste sa dohodli na tejto spolupráci s diagnostikou, ako to celé následne prebiehalo?
Ukázal som im, ako to robím ja. Dal som im už komplet hotovú diagnostiku, v ktorej sú presne určené oblasti, ktoré majú tréneri na svojich klientoch sledovať. Diagnostík je veľa, ja som im dal takú, ktorá je určená skôr pre bežného človeka.
Keď už mali tréneri v rukách hotovú diagnostiku, s ktorou budú pracovať, bolo treba ich do toho nejako dostať…
Áno, ukázal som im, ako na to. Na sebe si vyskúšali každé jedno cvičenie z diagnostiky a sami určite cítili, že je to dobrá cesta. Potom už bolo len na nich, ako sa s tým popasujú, ako to začnú zavádzať do svojich tréningov. Teraz zasa spolu riešime nejaké doplnenie tých diagnostík, aby to bolo komplexnejšie. Čiže najskôr povie klient svoje predstavy a ciele, potom tréner, potom sa pozrú na to, čo vyšlo z diagnostiky a všetko do skĺbia. Chcem ich naučiť, aby s klientmi necvičili len takú zaužívanú klasiku, ale aby mali aj balík korektívnych cvičení na nápravu niektorých pohybov. Uvidíme, ako sa k tomu tréneri postavia a čo si z toho zoberú.
Vo FITHUBE si mal aj kurz nielen pre trénerov, ale aj pre širokú verejnosť. Čomu si sa na tomto kurze venoval?
Mal som tam kurz s názvom Zbavte sa bolesti chrbta, ktorý bol zameraný najmä pre ľudí či už so sedavým zamestnaním alebo pre ľudí, ktorých bolí chrbát a chcú prísť na to, ako sa lepšie hýbať. Najskôr to bola teoretická časť, kde som hovoril o jednotlivých kĺboch, ako sa všetko v tele navzájom ovplyvňuje. Na to, aby ľudí nebolela chrbtica, je veľmi dôležité vykonávať dobre nielen cviky zamerané na chrbát, ale na celé telo. Napríklad stačí zlepšiť niečo v členku – zrazu zmizne bolesť z chrbta.
S čím k tebe najčastejšie chodia klienti? Sú to aj požiadavky, že chcú mať veľké svaly a vymakané zadky?
Skôr nie. Najčastejšie za mnou chodia ľudia, ktorí majú nejaký pohybový problém. Alebo takí, ktorí majú sedavé zamestnanie, majú málo pohybu a radšej si idú zacvičiť s trénerom ako by sa mali venovať nejakej aktivite sami. Tiež mám zopár športovcov, napríklad basketbalistu alebo golfistu. Pri nich sa mi páči, že ten tréning vyzerá úplné inak. Oni chápu podstatu pohybu a zameriavam sa s nimi skôr na cviky, ktoré pomôžu predísť zraneniam alebo na také, ktoré rozvíjajú silu. Ak by som to mal tak zhodnotiť, tak práve trénovanie so športovcami je to, čomu by som sa chcel naplno venovať v budúcnosti.
Vo svete fitness trénerstva pôsobíš už 8 rokov. Všímaš si nejaké zmeny?
Stále sa niečo mení. Neustále prichádzajú rôzne novinky, modernejšie stroje. Vo fitku, kde pôsobím, sa snažíme tiež napredovať a máme tu unikátne stroje, ktoré má na Slovensku málokto. Je ale dôležité nezamotať sa v tom všetkom a určiť si smer, v ktorom chceme byť najlepší a napredovať v ňom.
Aký je tvoj smer, tvoja filozofia pri trénovaní?
Chcem, aby sa človek vedel hýbať zdravo. Ukazujem mu výhody pohybu, ktorý sa vykonáva dobre. Tiež chcem, aby mal môj klient silu, ktorú využije v bežnom živote. Aby sa vedel správne pre niečo zohnúť, načiahnuť, aby ho nebolel chrbát pri dlhom sedení.
Čo ty a cvičenie? Ako vyzerá tvoj tréning?
Zaujímam sa o cvičenie s kettlebellom. Je to staršia pomôcka, no málokto si uvedomuje jej multifunkčnosť. S jednou železnou guľou dokáže človek odcvičiť a pretrénovať celé telo. S kettlebellmi sa dá nabrať sila, spevniť telo, dokonca sú skvelé na rôzne nápravné cvičenia. Mojou osobnou výzvou je spraviť si certifikát, ktorý je najvyšší vo svete. Je to ale fyzicky aj psychicky neskutočne náročné, trénujem na to už niekoľko rokov. Vo svojom tréningu sa teda zameriavam na prípravu na tento kurz. Je pre mňa veľmi dôležité vidieť pred sebou nejaký cieľ, ktorý ma ženie vpred. Ak by som si len tak občas išiel zacvičiť, nemal by som z toho taký pôžitok.
Ako si sa k cvičeniu s kettlebellmi vlastne dostal?
Bol som v zahraničí na jednom školení, kde som sa dozvedel o všetkých výhodách, ktoré cvičenie so železnou guľou ponúka. Veľmi ma to zaujalo a dal som si cieľ, že si spravím ten najvyšší certifikát. Keď ho získam, už budem môcť aj ja robiť školenia, kde budem druhých učiť, ako sa cvičí s kettlebellmi.
Dávaš si pri tom všetkom pozor aj na svoj jedálniček?
Stravujem sa úplne bežne, dám si čokoľvek, no všetko s mierou. Naučil som sa, po akých jedlách sa cítim lepšie, alebo čo mi viac pasuje dať si pred/po tréningu. Na výške som mal aj nejaké predmety, kde sme sa učili skladať jedálničky, no to boli len také základy, nerozumiem sa tomu moc do hĺbky. Ak sa ma aj klient spýta na stravu, vždy mu odporučím nejakého kvalifikovanejšieho človeka, ktorý mu poradí najlepšie. Na to, aby sa človek cítil dobre a bol zdravý, nepotrebuje zrazu striktne prestať jesť cukor alebo bielu múku. Treba mať dostatok pohybu, spánku a byť nabitý pozitívnou energiou.
Ako by si sa opísal ako trénera?
Som aj prísny, aj motivátor, aj kamarát, všetko dokopy. Občas ma ľudia vyčerpajú, občas vyčerpám ja ich. Správam sa teda ku klientom priateľsky, motivujem ich výsledkami a cieľmi a som prísny, keď chcem, aby to robili na 100 %. Zapájam aj také cvičenia, pri ktorých treba zapojiť hlavu, aby pri tom klient nemyslel na to, čo ho čaká doma, v práci. Aby vypol a sústredil sa na iné myšlienky.
Kategórie
FITHUB
DO SVETA FITHUB
S MIŠKOU
DO PLAVIEK
TRÉNUJTE S NAMI
FITHUB
Zapojte sa do našej vianočnej súťaže a vyhrajte jednu zo skvelých cien
Cvičenie s vlastnou váhou a jeho výhody: Prečo ho zaradiť do svojho tréningového plánu?
Archív
- december 2023
- november 2023
- marec 2023
- január 2023
- december 2022
- november 2022
- október 2022
- september 2022
- august 2022
- máj 2022
- apríl 2022
- február 2022
- august 2021
- máj 2021
- apríl 2021
- jún 2020
- máj 2020
- apríl 2020
- marec 2020
- január 2020
- december 2019
- november 2019
- október 2019
- september 2019
- august 2019
- júl 2019
- jún 2019
- máj 2019
- november 2018
- august 2018