Každý z nás potrebuje hnaciu silu, ktorá ho posúva vpred. Reč je o motivácii, vďaka ktorej sa nám darí naše ciele plniť lepšie. Aj pri cvičení sa pravdepodobne každému občas stane, že mu motivácia chýba, že by sme jej potrebovali viac. Čo robia v takýchto prípadoch naši FITHUB tréneri a ako sa motivujete vy, naši zákazníci?

Niektorí potrebovali motiváciu len zo začiatku, niekto ju potrebuje obnovovať každú chvíľu. Napríklad tréner Tomáš si vždy spomenie na to, ako vyzeral predtým a čo všetko vďaka pevnej vôli už dokázal. “Aj keď stále nevyzerám úplne tak, ako by som chcel, nevzdávam to. Stačí mi pozrieť sa na to, kam som to až dotiahol, to je pre mňa najväčšia motivácia”. To isté radí aj svojim klientom. Vždy im povie, aby kvôli niekoľkým zlým myšlienkam nezahodili všetko, na čom tak dreli. “A ešte mám jeden zázrak, ktorý ma nakopne pred každým tréningom – dobrú kávičku”.

 

Aj naša trénerka Miška v tom má jasno. Vždy mám pred sebou jasný cieľ, a to byť lepšia verzia seba samej. Motivuje ma už len pomyslenie na to, že robím to, čo milujem”. Aj Miška však vie, že motivácia vie rýchlo prísť, ale aj rýchlo odísť. Vtedy je podľa nej dôležité mať vybudovanú sebadisciplínu a nepoľavovať. A čo najlepšie zaberá na jej klientky, ktoré treba nakopnúť? “Vtedy som na ne prísna, nedovolím im vzdať sa. Na konci si uvedomia, že odmakali parádny tréning a sú spokojné nielen ony, ale aj ja”.

A ako to má s motiváciou náš tréner Víťo? “Keď ide o mňa, tak sa vždy vrátim k tomu, prečo som vlastne začal. A to je byť najlepší. A ešte k tomu neznášam pocit premárneného dňa, takže aj to ma ženie vpred”. Ku svojim klientom pristupuje individuálne, pretože na každého platí niečo iné. Najlepšie je podľa neho ale ukázať im, čoho všetkého sú schopní, čo dokážu. “Vtedy nemajú dôvod stratiť motiváciu”.

Motiváciu je ťažké získať, ešte ťažšie udržať

O tom vedia svoje aj naši zákazníci. Jedna z nich dlhé roky zisťovala, čo na ňu zaberá najviac. “Mala som také rôzne obdobia. Chvíľu som bola doslova premotivovaná, chodila som cvičiť aj každý deň a potom zrazu dva mesiace nič. Musela som sa naučiť, že na všetko treba čas. A veľmi mi pomáha, keď mám pred sebou jasný cieľ. Momentálne je to zmestiť sa do nohavíc, ktoré mi už nejakú dobu vysia v skrini”.

Naopak, Noro má motiváciu úplne inú. “Aby som sa doma nenudil, idem si zacvičiť. To ma motivuje – nenudiť sa”. Je teda jasné, že na každého z nás funguje niečo úplne iné.

Napríklad Moniku nakoplo až to, keď na vlastnej koži pocítila, že jej kondička je na tom veľmi biedne. “Zo dňa na deň som si to celé v hlave ujasnila a vedela som, čo chcem dosiahnuť – nebyť tak zadýchaná. Potom to už išlo veľmi ľahko a motiváciu som videla v každodenných činnostiach”. Vpred ju posúvali reakcie okolia, menšia veľkosť oblečenia alebo tiež pevnejšie brucho.

Zopár tipov, ako sa motivovať

Zapojte sociálne siete

Skúste na Instagrame začať sledovať rôznych ľudí či skupiny, ktoré sa zameriavajú práve na cvičenie či zdravý životný štýl. Vo vašom podvedomí budete mať tak fotky vyšportovaných tiel a chutných zdravých jedál a uvidíte, že vašu motiváciu to nakopne vpred. Mnohým ľuďom dokonca pomáha to, keď na svoj profil občas pridajú svoje fotky po cvičení a nájdu si tam komentáre o tom, ako dobre vyzerajú alebo aký pokrok už spravili.

Spravte prvý krok

Chcete si ísť zabehať? Obujte si tenisky. Chcete ísť cvičiť? Oblečte sa do športového. Ak budete stále len premýšľať nad tým, prečo aj dnešný tréning odložiť, skúste spraviť prvý krok v podobe tenisiek či športového oblečenia a uvidíte, že vaša myseľ sa akoby preprogramuje a už nebudete mať takú nechuť k tomu, aby ste vyšli z domu či vysadli na bicykel.

Stanovte si reálne ciele

Nemusíte začínať príliš “zhurta”. Radšej si najskôr stanovte menší a ľahší cieľ a postupne na ňom pracujte. Keď si poviete, že pôjdete cvičiť aspoň 3x za týždeň a v skutočnosti pôjdete cvičiť 4x, nakopne vás to vpred. Naopak, ak si poviete, že pôjdete cvičiť 5x a v skutočnosti si zacvčíte iba 4x, zbytočne sa demotivujete. Veď nenadarmo sa hovorí, že pomaly ďalej zájdeš.

Používajte iné slová

Keď sa pozriete do zrkadla, nehovorte si to, čo sa vám na vás nepáči. Skôr sa zamerajte na to, aké zmeny vidíte, čo je lepšie ako predtým. Keď zbadáte nejaký tuk navyše, namiesto znechutenia si predstavte, ako budete vyzerať bez neho a čo musíte pre to spraviť.

Nájdite si parťáka

Reč nie je len o sparing partnerovi, s ktorým si môžete dohadovať spoločné tréningy a predbiehať sa v tom, kto má lepšie výsledky, ale tiež o osobnom trénerovi. To platí najmä pre začiatočníkov, ktorí s cvičením nemajú dostatočné skúsenosti. Práve osobný tréner je tu na to, aby vás motivoval, dodával vám sebavedomie a pomáhal napredovať vašim cieľom.

Plánujte

Veľa ľuďom pomáha to, keď si popredu do kalendára napíšu svoje tréningy a majú ich tak neustále na očiach. Budete tak vedieť, že na zajtra podvečer si nemáte nič plánovať, pretože idete na tréning.

Nezačínajte “od pondelka”

Tak toto pozná asi väčšina z vás. “Dnes ešte nemusím, veď začnem od pondelka”! Veľká chyba. Snažte sa nepreskočiť svoj pondelkový tréning, pretože následne je ľahké vykašľať sa aj na ten utorkový. No a potom už prichádza stará známa veta: Tak ja radšej začnem od budúceho pondelka, keď budem lepšie pripravený. Ak sa ale posnažíte nevynechať tréning v pondelok, uvidíte, že vaša myseľ bude počas celého týždňa nastavená inak.