Funkčný tréning je v poslednej dobe veľmi obľúbený nielen u vrcholových športovcov, ako doplnkový program k ich tréningu, ale svojich fanúšikov si našiel aj medzi rekreačnými športovcami vo fitness centrách. V tomto článku by som vám chcel priblížiť funkčný tréning a jeho filozofiu využitia v praxi. Vysvetlím Vám prečo by ste ho určite mali zaradiť k vášmu klasickému tréningu vo fitku.
Čo je vlastne funkčný tréning?
Pojem Funkčný tréning je zväčša spojovaný len s termínom CROSSFIT avšak v širšom zmysle slovanie je toto spojenie celkom vhodné. Pojem funkčný má v spojení s tréningom a s cvičením ako takým viacero významov. Pod týmto pojmom sa skrýva niekoľko funkcií, ktoré tento druh cvičenia ponúka. Sú to hlavne:
Funkcia kondičná, ktorá tvorí hlavný záujem väčšiny cvičencov.
Funkcia oporná nám pomáha napríklad stáť či sedieť.
Koordinačná funkcia zabezpečuje motoriku a koordináciu pohybov.
Funkcia estetická zasa ovplyvňuje náš výzor.
V neposlednom rade nám funkčný tréning ponúka funkciu posturálnu a stabilizačnú.
Posturálna funkcia
Posturálna funkcia je dynamicky prebiehajúci proces, ktorý zaisťuje aktívne svalové držanie jednotlivých častí tela proti vonkajším a gravitačným vplyvom. Medzi vonkajšie vplyvy patrí napríklad zotrvačnosť, reakčná sila alebo odporová sila.
V najlepšom prípade vedie spolupráca jednotlivých svalov k ideálnemu držaniu tela. Z praxe je však známe, že ideálne držanie tela nemá nikto, správnymi postupmi, ktoré sú obsiahnutie vo funkčnom tréningu sa však k nemu môžeme aspoň priblížiť.
Držanie tela, je nepriamym ukazovateľom zdravia každého z nás. Je významné nielen z hľadiska funkčnosti tela, ale ovplyvňuje aj činnosť jednotlivých telesných systémov. Na samotnú kvalitu držania tela má taktiež podstatný vplyv aj duševný stav teda únava, alebo stres. Prvotné nastavenie postoja je u každého z nás automatické. Jeho vyladenie je veľmi náročnéa s pribúdajúcim vekom úspešnosť jeho napravenia ešte viac klesá. Práve preto je dôležité venovať zvýšenú pozornosť správnemu formovaniu tela už od útleho detského veku.
Stabiliznačná funkcia
V dnešnom svete je mnoho negatívnych podnetov, ktoré sa podieľajú na zhoršení nášho zdravotného stavu. Sedavé zamestnanie spolu s nedostatkom pohybovej aktivity sa významne podieľajú na chorobách ako obezita, cukrovka a podobne. Na našom zdravotnom stave sa v nemalej miere podpisuje aj používanie smartfónov. Vďaka nim sa dostávame do nevhodných pohybových stereotypov, ktoré vedú k poruchám funkcie hlbokého stabilizačného systému a správneho postavenia lopatiek. Stabilita lopatiek zaisťuje správne držanie ramien a teda aj správnu funkciu stabilizačného systému. Stabilizačný systém je najvhodnejší pre prácu chrbtice a tvorbu jednotlivých pohybov vykonávaných v bežnom živote či pri cvičení. Pri väčšine športových odvetví ovplyvňuje výkon práve stabilita lopatiek a funkčnosť stabilizačného systému. Podobne sú na tom aj ďalšie segmenty ľudského tela ako hlboké svaly brucha, stabilizátory a abduktory (skupina svalov, ktoré majú za úlohu priťahovanie a odťahovanie). Jepreto nutné zaradiť funkčné stabilizačné cviky do každého tréningu. Prioritou pri stabilizačných cvičeniach je vytvorenie akéhosi korzetu v oblasti stredu tela s dôrazom na stabilizáciu chrbtice. Túto časť poznáme pod pojmom „Core“
V ďalšom diele tohto článku sa pozrieme na rozdiely oproti klasickému cvičeniu a prečo by sme mali zvoliť funkčný tréning ako svoj tréningový program.
Kategórie
FITHUB
DO SVETA FITHUB
S MIŠKOU
DO PLAVIEK
TRÉNUJTE S NAMI
FITHUB
Návod, ako si nájsť čas na tréning a udržať si motiváciu pravidelne cvičiť
Strach aj hanba sú zbytočné prekážky: Ako sa zbaviť týchto obáv a začať chodiť do fitness centra?
Archívy
- november 2024
- december 2023
- november 2023
- marec 2023
- január 2023
- december 2022
- november 2022
- október 2022
- september 2022
- august 2022
- máj 2022
- apríl 2022
- február 2022
- august 2021
- máj 2021
- apríl 2021
- jún 2020
- máj 2020
- apríl 2020
- marec 2020
- január 2020
- december 2019
- november 2019
- október 2019
- september 2019
- august 2019
- júl 2019
- jún 2019
- máj 2019
- november 2018
- august 2018