Pečivo je bežnou súčasťou nášho jedálnička a veľa z nás si ho bez neho asi nedokáže predstaviť. Zarytí dietári pečivo do jedálničku pre istotu nezaraďujú vôbec. Nie je ale dôvod sa pečiva báť. Pokiaľ ho máte radi, môžete ho zaraďovať do jedálničku aj v redukčnom období. Je ale dôležité vybrať si to správne a nezjesť celý bochník na posedenie.

Vyznať sa v širokej ponuke pekárenských výrobkov, poznať kvalitu a vybrať si to správne často nie je vôbec jednoduché. Rozhodne by sme sa pri výbere nemali riadiť iba cenou, alebo farbou. Poďme sa teda pozrieť na aké druhy pečiva môžeme v obchodoch naraziť a ktoré stojí za to si odniesť so sebou domov.

Slovenská legislatíva pekárenské výrobky rozdeľuje podľa obsahu jednotlivých mlynských výrobkov.

V obchode môžeme naraziť na nasledujúce pojmy:

„pšeničný“ – jedná sa o klasické biele pečivo, ktoré obsahuje aspoň 70% pšeničných mlynských výrobkov. V bielych múkach nájdeme najnižší obsah vlákniny a po ich vymletí zostáva cca 10-20% pôvodného obsahu vitamínu B a obsah minerálnych látok klesá na 1/3 oproti ich zastúpeniu v tmavých múkach. Biele pečivo je teda iba výdatným zdrojom energie a látok užitočných pre organizmus nám veľa nedodá. Pokiaľ sa snažíme chudnúť, alebo aspoň mať zdravší jedálniček, nie je to úplne vhodná voľba a radšej ho nabudúce nechajte v regály.

„ražný“ – pečivo s týmto názvom obsahuje najmenej 70% ražných mlynských výrobkov. Ražné pečivo určite stojí za našu pozornosť. Oproti klasickému pšeničnému pečivu má viac vlákniny, vitamínov a minerálov. Ražné pečivo určite áno. V obchodoch ho môžete nájsť aj pod názvom „Moskva“ , alebo „moskovský“.

„celozrnný“ – takto označený výrobok musí obsahovať minimálne 70% celozrnných mlynských výrobkov. Ako už napovedá názov, celozrnná múka sa vyrába pomletím celých zŕn (tzn. endospermu, otrúb aj klíčkov), má vyšší obsah minerálnych látok, vitamínov a zdraviu prospešnej vlákninyCelozrnné potraviny by rozhodne nemali v našom jedálničku chýbať, okrem iného prispievajú k udržovaniu normálnej hladiny cukru v krvi a zasýtia nás na dlhšiu dobu.

„viaczrnný“ – takéto pekárenské výrobky  musia obsahovať aspoň 10% dvoch druhov mlynských výrobkov, okrem pšenice a raže. Nie je teda stanovené z akých častí zrna majú jednotlivé zložky pochádzať, koľko pšeničnej a ražnej múky musí pečivo obsahovať. Jedná sa teda o pečivo vyrobené z viacerých druhov múky a nie je povedané, či tá pekná tmavá bageta obsahuje celozrnnú múku. V praxi tak môže dôjsť napríklad k tomu, že podstatnú časť bude tvoriť biela pšeničná múka a 10% bude esteticky lákavý posyp vo forme zŕn a semien na povrchu.

Názvom „grahamové“ je možné označovať výrobky, na ktorých výrobu sa použilo najmenej 30% grahamovej múky. Grahamová múka je iba iné označenie pre celozrnnú múku. Grahamové pečivo sa teda vyrába zo zmesi pšeničnej bielej múky a celozrnnej múky s vyšším obsahom otrúb.

„pšenično-ražný“ , „ražno-pšeničný“ – pri týchto názvov platí jednoduchá pomôcka. Čo je na prvom mieste, toho je viac – legislatíva udáva 50%. Čo je na druhom mieste, toho musí výrobok obsahovať aspoň 10%. Pokiaľ sa Vám v obchode nepodarí kúpiť pečivo celozrnné, alebo ražné, zvoľte aspoň ražno-pšeničné. Takéto pečivo by malo obsahovať aspoň 50% ražnej múky, čo už významne zvyšuje jeho nutričnú hodnotu oproti pšeničnému pečivu.

Čítať etikety sa oplatí

Zloženie baleného pečiva je spravidla uvedené na jeho etikete. Pri čítaní zloženia tak opäť platí jednoduché pravidlo. Obsah jednotlivých zložiek je radený zostupne. To znamená, že to, čo je uvedené na prvom mieste, toho je vo výrobku najviac. Obsah ďalšej zložky je potom vždy nižší, než ten predchádzajúci.

Nájsť u nebaleného pečiva jeho zloženie je veľakrát pátranie hodné Sherlocka Holmesa. V niektorých obchodoch majú zloženie uvedené vedľa cenovky, alebo v inom blízkom okolí (to je tá lepšia varianta) a niekde zloženie proste nenájdete aj keby ste sa rozkrájali. V tomto prípade nezostáva nič iného, ako sa spýtať obsluhy a dúfať, že vám požadovanú informáciu dajú.

Celozrnný sa nerovná cereálny – pri čítaní etikiet dávajte pozor. Cereálie = obilniny a z obilnín sa vyrába všetko pečivo. Takže cereálny je aj obyčajný biely rožok.

Rozhodne sa nevypláca orientovať sa iba podľa farby pečiva. Výrobcovia nás chcú iba zmiasť a tak pečivo prifarbujú výrobkami z praženej raže, alebo jačmeňa, ktoré majú tmavú farmu, alebo tiež karamelom. Tmavé pečivo v nás vzbudzuje dojem, že sa jedná o celozrnný výrobok, čo nemusí byť pravda.

Čo povedať na záver?

Určite by sme mali dávať prednosť celozrnnému, ražnému a prípadne viaczrnnému pečivu pred bielym. Síce nemá nižší obsah energie ako biele pečivo, ale obsahuje dvojnásobný až trojnásobný obsah vlákniny, ktorá nám väčšinou chýba.

Pokiaľ ste už po celozrnnom pečive v obchodoch niekedy pátrali, tak ste určite zistili, že ho vôbec nie je jednoduché zohnať. Dobrá správa ale je, že si ho môžete jednoducho upiecť doma.

Recept na celozrnný chlieb

Suroviny:

2 šálky celozrnnej pšeničnej múky
1 šálka hladkej múky
7 g sušeného droždia
šálka a pól vlažnej vody
soľ
slnečnicové semiačka

Postup:

Všetky suroviny zmiešame a necháme kysnúť na teplom mieste 45 minút. Potom cesto znova prepracujeme a necháme kysnúť ďalších 45 minút. Do trúby si dáme nahriať nádobu na pečenie aj s pokrievkou. Keď je nádoba teplá, presunieme do nej vykysnutý bochník chleba, ktorý sme vymiesili na dostatočne pomúčenom povrchu. Chlieb pečieme zakrytý poklopom na 230°C cca 45 minút. Po vytiahnutí z trúby ho necháme vychladnúť zabalený v utierke. Cena? Zmestíme sa do 1€ a ešte nám zostane.

Zdroj: http://eatandrunandlove.blogspot.sk/2013/12/peceni-domaci-celozrnny-chleb-nejlepsi.html

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.