Určite už ste niekedy narazili na pojem stred tela a tiež na to, že by mal byť spevnený. Práve tento komplex svalov je zodpovedný za bezproblémové vykonávanie všetkých pohybov v našom tele. Jeho nefunkčnosť môže mať za následok nevhodné postavenie tela respektíve jednotlivých častí chrbtice. Jednotlivé svaly hlbokého stabilizačného systému neustále spolupracujú, teda ak sa zhorší funkčnosť jedného svalu, bude zhoršená funkcia celého systému.
Vždy musíme dbať na správne postavenie jednotlivých telesných segmentov a ich pohybov v súčinnosti s vhodným dýchaním. Stabilita hlboko uložených svalov je nepriamo úmerná preťaženiu vonkajších svalov. Prakticky to znamená, že pokiaľ cvičíme iba vonkajšie svaly (tie viditeľné), takvnútorné svaly ochabujú. Ale nefunguje to naopak, pretože na zapojenie svalov „CORE systému“ je nutné optimálne nastavenie vonkajších svalov.
Kde sa teda tie neviditeľné svaly vlastne nachádzajú?
Je to komplex svalov vytvárajúcich pomyselný box okolo bedrovej chrbtice v oblasti brušnej dutiny. Funguje ako stabilizačné miesto, z ktorého vychádza následný pohyb. Ak je hlboký stabilizačný systém funkčný, tak kontrakcia hlboko uložených svalov koordinovane predchádza aktivite povrchových svalov, teda sila potrebná pre vykonávaný pohyb zapája všetky svaly z vnútorných na tie vonkajšie.
Súčasťou hlbokého stabilizačného systému sú tieto svaly:
– bránica
– priečny brušný sval
– vnútorné šikmé brušné svaly
– panvové dno
– hlboké svalstvo chrbtice
Svalová súhra je totožná vo všetkých polohách a pri každom pohybe. Pri cvičení postupujeme metodicky od najľahšej polohy v ľahu na chrbte až k najťažšej polohe v stoji. Následne je to stoj bez zrakovej kontroly a cvičenie s použitím balančných pomôcok (bosu, fitlopta).
Čo z toho vyplýva a načo nám hlboký stabilizačný systém je?
Lajicky povedané je to svalstvo, ktoré skutočne potrebujeme pre život (na rozdiel od veľkého bicepsu). Slúži nám na správne držanie tela pri chôdzi, státí, sedení a teda pri akejkoľvek aktivite. Funkčné vnútorné svalstvo potrebujete aj ak ste aktívny cvičenec. Bez neho nedokážete bezchybne vykonať napríklad drep, mŕtvy ťah, ale ani obyčajný bicepsový zdvih v stoji. O nutnosti tohto svalstva pri iných športoch ako je napríklad tenis už ani nehovorím.
Rada na záver
Ak sa cvičeniu hlbokého stabilizačného systému nevenujete priamo celý tréning, zaraďte vždy zopár cvikov ako plank, alebo drepy na bosu na konci tréningu a venujte mu aspoň 10 minút. Ďalšie tipy na cviky nájdete aj v nasledujúcich videách.