Ak si sa rozhodol zmeniť životosprávu, zlepšiť si kondičku alebo sa jednoducho chceš dostať do formy, určite vieš, že okrem stravy je dôležité aj rozhýbať telo. Nie každý má ale odvahu vstúpiť do fitness centra a ísť rovno na vec. Čo tak to skúsiť s osobným trénerom?

Nie je nič lepšie, ako mať počas cvičenia pri sebe osobu, ktorá ti nielen ukáže, ako na to, ale tiež ti dodá motiváciu a pocit istoty. O tom, kedy a prečo začať cvičiť s osobným trénerom, si sa mohol dočítať v tomto článku. Ako si ale vybrať trénera, ktorý bude pre teba ten najlepší?

Treba mať na vedomí, že ak chceš dosiahnuť čo najlepšie výsledky, musíš k výberu trénera pristupovať skutočne zodpovedne. Veď tréner vo svojom povolaní v konečnom dôsledku ukrýva omnoho viac. Musí byť zároveň tak trochu i fyzioterapeutom, aby dokázal určiť, ktoré cviky sú pre teba najvhodnejšie a naopak, ktorým by si sa mal vyhýbať. Samozrejme by mal mať vedomosti z oblasti zdravej výživy, aby nepokazil tvoju snahu zlými radami o stravovaní. Tréner bude zároveň tvojím psychológom, ktorý ti pomôže zvýšiť sebavedomie a odstráni všetky negatívne myšlienky. A v poslednom rade bude tvojím priateľom, ktorý sa bude snažiť o dobrú náladu počas tréningov, a ktorý ti nedovolí vzdať sa.

Na čom teda záleží?

Vzdelanie a kvalifikácia

Hneď na začiatku si zisti, či je tréner odborne kvalifikovaný. Na to, aby bol tréner odborníkom v tom, čo robí, nie je až tak potrebné vysokoškolské vzdelanie. V dnešnej dobe ponúkajú mnohé inštitúcie kvalitné trénerské kurzy, ktoré poskytnú skvelý štart do trénerskej kariéry. Okrem toho je dôležité zistiť, či má tréner záujem neustále sa vzdelávať a chodí na doplnkové kurzy, vďaka ktorým rozširuje svoje vedomosti a spôsobilosti.

Prax a skúsenosti

Prax a skúsenosti sú veľkou výhodou. Čím dlhšie je človek trénerom, tým sú jeho znalosti a vedomosti hlbšie. Ak ti tréner na prvom tréningu začne nakladať ťažké váhy bez toho, aby zistil tvoj zdravotný stav či pohybovú zdatnosť, mal by si zbystriť pozornosť. Určite je teda dobré zistiť si, ako dlho sa trénovaniu venuje, alebo či je sám aktívnym športovcom. O kvalite trénera vypovedá aj forma spolupráce s fitkom, v ktorom trénuje. Predsa len, ktorý majiteľ by vo svojom fitku držal trénera bez dobrých referencií alebo bez trénerského kurzu?

Cieľ

Pri výbere trénera veľmi záleží na tom, aké sú tvoje ciele či preferencie. Niektorí tréneri sa zameriavajú na redukciu hmotnosti, ďalší na naberanie svalstva alebo sú tiež takí, ktorí pomáhajú pri bolestiach chrbta a nesprávnom držaní tela. Vždy je teda dobré, ak si je z čoho vyberať. Hneď na začiatku si preto ujasni, čo chceš trénovaním dosiahnuť, a následne si zisti, ktorí tréneri ti budú vedieť pomôcť tvoj cieľ aj reálne dosiahnuť.

Prístup

Tréner by sa ti počas tréningu mal venovať naplno a ty by si mal mať pocit, že sa na neho môžeš obrátiť s akoukoľvek otázkou či požiadavkou. Ak si všimneš, že tvojmu trénerovi je jedno, ako počas cvikov dýchaš alebo ako robíš drepy, mal by si si uvedomiť, že takto kvalitný tréner nepracuje. Z každého tréningu by si mal odchádzať s pocitom, že ti bola venovaná maximálna pozornosť. Ak sa ti však zdá, že tréner radšej ako na teba pozerá do svojho mobilu alebo na televíziu, určite začni uvažovať nad výmenou trénera.

Motivácia

Nie je nad to, ak si so svojím trénerom sadnete aj povahovo. Okrem dobrej atmosféry počas tréningu môžeš získať aj nového priateľa, ktorý ťa bude motivovať a podporovať. Tréner musí byť zároveň učiteľom i psychológom, aby si na vaše spoločné hodiny nechodil so stiahnutým žalúdkom, ale s radosťou a s dobrým pocitom.

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.