Tomáš už odmalička holduje športu. Ako 6 ročný začal chodiť na karate a odvtedy je šport a aktívny pohyb súčasťou jeho života. Pred pár mesiacmi sa rozhodol spraviť si certifikovaný kurz Osobný tréner lvl. I a pridať sa do tímu FITHUB osobných trénerov. Jeho tréningy sú najmä o kondícii, sile a, samozrejme, o jeho obľúbenom Boxe. My sme sa s Tomášom tentokrát porozprávali  nielen o jeho ceste , ale tiež o zaujímavých témach zo sveta fitness.

Tomáš, ako vnímaš povolanie Osobný tréner?

Osobný tréner je človek, ktorý by mal vedieť naučiť, pomáhať a motivovať. Podľa mňa osobného trénera potrebuje každý a nie iba začiatočníci, ktorí nevedia, ako začať s cvičením. Určite ho využijú aj pokročilí a profesionálni športovci, pretože nie so všetkým sa pri tréningoch dokážu vysporiadať sami. Tréner je teda človek, ktorý poskytuje svojim klientom bohaté skúsenosti, pracuje s nimi na ich chybách a taktiež ich motivuje presne vtedy, keď to potrebujú.

Pokiaľ by si sa rozhodol cvičiť s trénerom, ako a podľa čoho by si si ho vyberal?

Vyberal by som v prvom rade trénera, ktorý vie čo robí, špecializuje sa na konkrétny druh športu a má s ním aj osobné skúsenosti. Určite by som si vybral takého trénera, ktorý je tiež dôsledný, komunikatívny a priateľský.

Ako podľa teba človek spozná, že si naozaj dobre zacvičil?

Po dobrom tréningu musí mať človek zo seba v prvom rade dobrý pocit. Samozrejme, musí mať dobrý pocit aj zo svojho trénera a neoddeliteľnou súčasťou kvalitných tréningov sú najmä viditeľné výsledky. Podľa mňa toto je otázka, ktorú si musí každý človek zodpovedať sám a na základe odpovede sa rozhodne, či bude v tréningoch pokračovať alebo bude potrebná zmena.

Teraz nám povedz niečo viac o sebe ako o osobnom trénerovi. V čom vidíš svoje silné stránky a, naopak, v čom sa chceš zlepšiť?

Moje silné stránky spočívajú v tom, že mám bohaté skúsenosti s tréningami, ktoré poskytujem svojim klientom. V tom je podľa mňa veľká výhoda, keďže sa dlhé roky venujem tomu, čo ma baví a rovnakými tréningami si prechádzam aj ja sám. Vďaka tomu viem veľa vecí naučiť, ukázať a pomôcť pri ich zdokonaľovaní.

Zlepšujem sa každý deň, pretože každý tréner chce svojím klientom poskytnúť maximálnu spokojnosť.

Si tím I HATE CARDIO alebo je u teba kardio dôležitou súčasťou tréningov?

Som toho názoru, že kardio zohráva pri tréningoch dôležitú úlohu. Môžeš mať aj 120 kg a svaly ako Schwarzenegger, ale kardio nepomáha len pre zlepšenie vytrvalosti, ale aj nášmu zdraviu. Vďaka kardiu posilňujeme kardiovaskulárny systém a krvný tok a každý, kto cvičí vie, že zdravé telo musí byť poháňané dobre fungujúcim kardiovaskulárnym systémom.

S akými častými chybami sa u klientov a ľudí, ktorí chcú žiť zdravšie, stretávaš?

Niektorým chýba motivácia, iní zase potrebujú, aby pri nich stál niekto, kto im dokáže vždy poradiť, napríklad ako zlepšiť a zdokonaliť techniku. Každý človek bojuje s rôznymi chybami, ale chyby sú predsa na to, aby sa odstraňovali. A presne na tom sa snažím so svojimi klientmi pracovať.

Povedz nám 3 tvoje najobľúbenejšie cviky a nejaké, ktoré fakt nemáš rád

Keďže som kondičný tréner a tréner boxu, tak, samozrejme, najradšej mám box a kondičné cvičenia 🙂 Ale veľmi rád si idem zacvičiť aj na klasické stroje do posilky, najmä partie nohy a hrudník. Myslím si, že všetky cviky majú nejaký význam, preto nie je žiadny, ktorý by som nemal rád.

Prejdime teraz k Boxu a bojovým športom. Prečo práve tento druh pohybu?

Pretože je to šport, ktorý ma pohltil v momente, ako som ho začal robiť. Vždy som si pri boxe vedel vybiť (aj) negatívnu energiu, ktorú som v sebe dusil. A práve box ma veľmi bavil a vedel som, že som v ňom dobrý, tak som to využil nielen na rôznych súťažiach, ale aj teraz pri trénovaní klientov.

Stačia tréningy boxu na to, aby si klient zmenil postavu, zhodil nadbytočné kilá?

Jasné. Boxerské tréningy sa veľmi odzrkadľujú aj na formovaní postavy, keďže ide o šport, pri ktorom dokážeme spáliť najviac kalórií za hodinu aktívneho tréningu. Na mojich tréningoch sa ale nevenujem s klientmi iba výhradne boxu, robíme aj silové  cvičenia, cvičenia na rýchlosť, dynamiku, kondičné a rôzne iné.

Pre koho je podľa teba box ideálny do tréningového plánu?

Boxovať môže každý. Či už niekto, kto chce vyskúšať niečo nové, alebo aj pokročilý športovec, ktorý má za sebou množstvo tréningov. U mňa mám dvere otvorené pre všetkých.

Viac o Tomášovi a o jeho tréningoch sa dočítate TU