Prečo je strečing dôležitý?

Každý deň stretávam vo fitness centre mnoho ľudí, ktorí strečing podceňujú. Prídu do fitka a ihneď začnú silovým tréningom. Zabúdajú pritom na strečing nie len pred, ale aj po cvičení. To však nie je správna cesta pre naše telo. Strečing  hrá veľmi dôležitú rolu. Svaly  treba pred tréningom rozhýbať a pripraviť na fyzickú záťaž. Po tréningu naopak zmiernime bolesti svalov  “svalovicu”, prekrvíme ich a zlepšíme regeneráciu.

Základným faktorom strečingu je cvičiť ho dôkladne a každej partii tela venovať určitý čas. Pri strečingu si človek uvedomuje viac svoje telo a to, čo dokáže. Je to dôležité, pretože zistí, ktoré svaly nemôže natiahnuť, prípadne, ktoré z nich sú pružnejšie. Ja sa venujem strečingu 10 -15 min z každého tréningu. Viem, že je to pre moje telo dôležité a hlavne vidím, že každým strečingom sa zlepšuje moja ohybnosť a cítim sa lepšie. Hlavnou úlohou strečingu je natiahnuť svaly a minimalizovať  výskyt zranení.

Na začiatku tréningu by som odporučila zahriať telo na švihadle, bicykli alebo na páse cca 5 min. Následne prejsť na dynamický strečing “rozcvičku”, v ktorej pripravíte telo na záťažovú aktivitu. Mali by sme rozhýbať celé telo z dolu až po vrch. Rozcvička by nemala trvať dlho maximálne
do 5-10  min.

Základom môjho rozcvičenia sú krúživé pohyby s postupne sa zrýchľujúcim tempom.  Postupujem z hora nadol. Začínam krúžením hlavy do každej strany, následne prejdem k vytáčaniu trupu do strán (rotácia). Potom prídu na rad ruky. Krúžim zápästiami, lakťami až prejdem na celé ruky dozadu, dopredu, do strán. Rozcvičku zakončujem nohami,  krúžením členkov, nôh a následným krúžením panvy do strán.

Po tréningu volíme statický strečing “naťahovanie”. Pri tomto strečingu by sme mali dbať na správne dýchanie. Výdych by mal byť v čase natiahnutia svalu, nádych v dobe keď je sval uvoľnený. Tomuto druhu strečingu odporúčam venovať aspoň 10 – 20 minút po tréningu. V každej pozícii  by ste mali vydržať 15 – 20 sekúnd. Veľmi dobrá forma statického strečingu je aj JOGA. Pri joge dôkladne roztiahnete celé telo, uvoľnite myseľ a odreagujete sa od každodenného stresu. Takže jogu vrelo odporúčam aj ako formu relaxu.

Nižšie si môžete pozrieť fotky ako robím statický strečing ja a inšpirovať sa.

Moja rada na záver: Strečing vám zaberie len niekoľko minút preto ho nezanedbávajte, je veľmi dôležitý pre vaše zdravie!

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.