Nové tenisky aj fitness oblečenie máte kúpené, cieľ nadstavený, cviky naštudované. A aj tak prvú návštevu fitness centra stále tlačíte pred sebou a hovoríte si, že začnete od zajtra, od pondelka či od nasledujúceho mesiaca. Je vám tento scenár povedomý? Ak áno, presne pre vás sme pripravili článok v ktorom zistíte, ako sa zbaviť strachu, hanby a iných obáv z návštevy gymu.

Strach z neznámeho si určite nevyčítajte. Je to prirodzená súčasť našich osobností, no ak budete vedieť, ako ho prekonať, máte vyhraté. A to nehovoríme len o návšteve fitka. Zapamätajte si totiž, že len vtedy, keď vystúpite zo svojej komfortnej zóny a spravíte krok do neznáma, máte možnosť posúvať sa vpred. Platí to aj o vašej túžbe po štíhlejšom, pevnejšom alebo silnejšom tele.

Začať cvičiť vo fitness centre je pre mnohých emocionálne náročný krok. Môžete dokola od svojich známych počúvať o tom, že sa skutočne nemáte za čo hanbiť a nemáte mať z čoho strach, aj tak to pre vás budú iba prázdne frázy. No keď na to pôjdete pomaličky, krok po kroku a postupne v sebe vyriešite všetky otázky a obavy, uvidíte, že v sebe nájdete odhodlanie a už nič vám nebude brániť v tom, aby ste prišli do gymu.

Nájdite si vhodné fitness centrum

S týmto bodom začnite ako s prvým. Spravte si prehľad o tom, aké fitness centrá sa vo vašom okolí nachádzajú, pozrite si ich webové stránky a niečo si o nich prečítajte. Už na prvý pohľad by na vás fitko malo pôsobiť priateľsky a útulne, aby ste sa tak v ňom aj cítili. Zistite, aké stroje či zóny na cvičenie v ňom nájdete, ako sa tam dostať či aké sú možnosti vstupov. Čím viac informácií si popredu zistíte, tým menší bude váš strach. Tiež si môžete pozrieť sociálne siete daných fitiek, ako komunikujú so svojimi zákazníkmi alebo tiež to, či prezentujú samé dokonalé telá alebo skôr bežnú klientelu.

Prečo si myslíte, že budete stredobodom pozornosti?

Najväčšou prekážkou pri návšteve fitness centra je hanba. Hanba z toho, že nezapadnete, že sa na vás budú všetci pozerať, že nebudete vedieť, ako používať stroje či z toho, že nie ste dostatočne fit. No viete o tom, že v realite si vás takmer nikto ani nevšimne a všetkým bude úprimne jedno, čo cvičíte, ako to cvičíte či ako pri tom vyzeráte? Ľudia totiž nechodia do fitka na to, aby súdili druhých ale na to, aby na sebe pracovali.

TIP: Pokiaľ sa aj tak veľmi hanbíte, odporúčame vám, aby ste zo začiatku, kým lepšie spoznáte a zvyknete si na prostredie fitness centra, chodili cvičiť v menej frekventovaných časoch. Ideálne sú víkendy alebo časy okolo obeda či hodinu pred záverečnou.

Zmeňte pohľad na to, akí ľudia chodia do fitness centier

Aj vy si myslíte, že každý gym je plný mužov s tehličkami na bruchu a žien, ktoré nemajú ani gram tuku navyše? Tak to ste poriadne na omyle. Práve naopak, drvivú väčšinu klientely vo fitkách tvoria úplne bežní ľudia. Mladší aj starší, chudší aj s niekoľkými kilami navyše, silní aj slabí. No každý tam ide s tým istým cieľom – pracovať na sebe, posúvať svoje ciele vpred a cítiť sa lepšie.

Nájdite si parťáka na cvičenie

Možno by vám stačilo, aby ste do fitka nemusel/a ísť sám/a. Tak prehovorte svoju najlepšiu kamošku či kamoša, partnera/partnerku alebo začnite cvičiť s osobným trénerom. Týmto spôsobom sa z vás ľahšie vytratia všetky strachy a obavy. Mnohí ľudia vám aj po niekoľkých rokoch cvičenia povedia, že sa im vždy cvičí lepšie vo dvojici alebo v skupine. Niečo na tom asi bude…

TIP: Pokiaľ sa vám nepodarilo zohnať parťáka/parťáčku do fitka, pozrite sa, či dané fitness centrum ponúka skupinové lekcie. Ak áno, choďte najskôr na skupinovku.

Naplánujte si svoj tréning

Už popredu sa hanbíte za to, že by ste vo fitness centre len tak postávali a nevedeli by ste, čo máte vlastne cvičiť a ako použiť jednotlivé stroje? Nie je nič lepšie ako mať plán. Načítajte si články o tom, ako cvičiť a čo cvičiť pre jednotlivé ciele. Môžete si zapísať cviky, ktoré si v daný deň zacvičíte. Vďaka plánovaniu sa zbavíte hanby a ešte k tomu zvýšite efektivitu.

Cíťte sa pohodlne

Určite poznáte ten pocit, keď máte na sebe pekné oblečenie, ste upravená/ý a cítite sa viac sebavedomo. Tak to aplikujte aj pri návšteve fitness centra. Pred prvou návštevou si zaobstarajte pekný set na cvičenie či nové tenisky, je to zaručený psychologický trik. Ale nezabúdajte na to, že prvoradé je cítiť sa pohodlne.

TIP: Niektorí ľudia vám potvrdia, že najlepšie sa im cvičí so slúchadlami na hlave. Ľahko tak zabudnú na ľudí okolo seba a lepšia sa sústredia na svoj tréning. Tak to skúste aj vy, zo slúchadiel tiež môžete spraviť dizajnový doplnok pre váš outfit.

Akceptujte svoje telo

Ako posledný tip pre vás máme to, že je dôležité akceptovať svoje telo. Nemusíte s ním byť spokojná/ý, podstatné je prijať ho a chcieť preň to najlepšie. S týmto nadstavením mysle začnite chodiť do fitness centra. Práve hanba za vlastné telo je jednou z najväčších prekážok. Lenže kto by sa mal hanbiť? Ten, čo sedí doma na gauči, lamentuje nad sebou, no nespraví prvý krok alebo vy, ktorý ste sa odhodlali posunúť sa vpred, zlepšiť si život a cítiť sa lepšie?

Na záver už len dodáme, že každý raz začínal a nikto ako hotový fitnessák z neba nespadol. Dôležité je čo najviac zminimalizovať svoje strachy a obavy. Pokojne si ich napíšte na papier a pekne postupne s nimi pracujte.