Ak je človek zvyknutý na pravideľnú návštevu fitness centra, situácia, keď zrazu jeho fitko zavrú, môže byť skutočne nepríjemná. Treba si však uvedomiť, že je lepšie tieto opatrenia akceptovať a zmieriť sa s tým, že najbližších pár dní si svoj tréning musíte vyskladať trocha inak. Tu je zopár tipov, ako na to.

Zacvičte si podľa videí

Videá s presným návodom, ako a čo cvičiť, sa vám v týchto dňoch zídu. Môžete si vybrať napríklad cviky na kardio, spaľovanie tuku, naberanie sily či všetko dokopy. Aj naši FITHUB tréneri Miška, Víťo a Tomáš si pre vás pripravili niekoľko videí na domáce cvičenie, skúste sa nimi inšpirovať. Nájdete ich v našej novej facebookovej skupine, ktorú sme vytvorili pre vás. Tak sa pridajte >>> https://www.facebook.com/groups/KomunitaFITHUB/

Choďte si zabehať alebo zabicyklovať

Aj tu však majte na pamäti, že by ste mali ísť len na také miesta, kde sa ľudia príliš nezdržiavajú. Nezabudnite si chrániť ústa a nos, po príchode si poriadne umyte ruky. Dajte si tiež pozor na najčastejšie chyby pri behaní, aby ste si zbytočne neublížili. Pri behu je dôležité správne držanie tela – žiadne vytáčanie ramien do strán či dlhé kroky. Tiež by ste nemali zabúdať na správnu techniku dýchania a nepodceňujte ani výber obuvi či strečing. Ak máte stále nejaké nejasnosti, pokojne sa nás pýtajte.

Street workout

Na ten sa vyberte iba v prípade, ak tam neprídete do kontaktu s ďalšími športovcami a predom si overte, či street workout vo vašom meste či obci nie je uzavretý. Myslite však na to, že je potrebné neustále si chrániť nos a ústa rúškom či šatkou, dobre si dezinfikovať ruky. Steet workout je vo svojej základnej podstate kombináciou funkčného tréningu a cvičenia s vlastnou váhou. Využívajú sa rýchle aj pomalšie opakovania, samotný tréningový systém je zložený z rozmanitých typov zhybov, kľukov, drepov, poskokov, šprintov, prednožovaní a zdvihov nôh, statických držaní, cvikov zameraných na strednú časť tela a podobne. Ak by ste tento typ tréningu chceli vyskúšať, skúste si pozrieť nejaké videá či návody, ako začať.

Prechádzka alebo venčenie

Teraz je skvelá príležitosť na to, aby sme sa troška viac venovali či už svojim blízkych, s ktorými zdieľame domácnosť, alebo aj svojim štvornohým miláčikom. Máte psíka? Zoberte ho na dlhšiu prechádzku, vyšantite sa spolu s ním. A popri tom nezabudnite pozrieť, či na nejakom odľahlom mieste nenájdete zdravý medvedí cesnak, ktorému práve začala sezóna.

Upratovanie

Ideálny čas na jarné upratovanie ? Ako dlho ste netriedili svoj šatník či topánky? Možno ani netušíte, koľko sa dá spáliť pri takom obyčajnom upratovaní. Poutierajte odvšadiaľ prach, povysávajte, dajte sa do boja s pavučinami či lienkami, vytrite podlahu, pretrieďte staré časopisy a knižky, vymeňte si posteľnú bielizeň…možností je neúrekom, hlavne odhoďte zbytočné výhovorky. Ale pozor, myslite na to, že aj väčšina zberných dvorov je v týchto dňoch zavretých. Preto ak sa vám aj nazbierajú nejaké veci, ktoré chcete vyhodiť, počkajte, pokiaľ budú zberné dvory opäť v prevádzke.

Schody

Máte v dome schody? Tak na čo ešte čakáte? Schody sú perfekný a dostupný tréningový doplnok k bežeckým tréningom, významne zapájajú do činnosti stehná a lýtka.
Beh po schodoch dodá viac sily ako samotný beh po rovine, posilujeme ním svaly podobne ako na posilovacích strojoch vo fitness centre. Môžete skúsiť viacero variácií:

  1. Znožmo po dvoch schodoch
  2. Výbeh po jednom schode
  3. Výbeh po dvoch schodoch
  4. Znožmo dva schody hore, jeden schod dole
  5. Znožmo po jednom schode

Namiesto činiek vrecká s múkou

Chcete si zacvičiť doma, no nemáte po ruke tie správne pomôcky? Žiaden problém, skúste trocha improvizovať. Múku hádam doma máte, predpokladáme, že aj dve, tak si z nich spravte kilové činky (nezabudnite ich zabaliť do sáčku, aby ste neskončili celý od múky). Ak chcete mať ťažšie závažie, popozerajte sa doma po skrinkách. Uričte nájdete napríklad dvojlitrové fľašky či iné predmety, ktoré vám pri cvičení dobre poslúžia.

Zahrajte sa s deťmi/mladšími súrodencami

Ako dlho ste sa nehrali na skrývačku, naháňačku či domáci futbal? Počasie má byť v najbližších dňoch veľmi príjemné, preto si naplánujte s deckami či mladšími súrodencami športovú aktivitu na dvore či v dome. Zahrajte sa na skrývačku, naháňačku, vytiahnite z rukáva ešte nejaké detské hry a vybláznite sa.

Spravte si menšie/väčšie opravy v dome či na dvore

Asi každý z nás má doma nejakú prácičku, ktorú neustále odkladá. Napríklad vymaľovať izbu, opraviť skrinku, upraviť si predzáhradku, dať si dokopy bicykel, umyť a povysávať auto…Tak sa pustite do toho. Že sa vám nechce? Len si predstavte, že aj pri takýchto kutilských činnostiach dokážete spáliť plno kalórií a ešte k tomu vás čaká príjemný pocit z toho, že to máte konečne hotové ?

Skúsili ste už jogu?

Na cvičenie jogy je domov ideálne miesto. Nepotrebujete nič, iba vôľu a podložku na cvičenie (a pohodlné oblečenie, samozrejme). Ak ste jogu nikdy predtým necvičili, nájdite si na internete zostavu cvikov pre začiatočníkov. Majte na pamäti, že jogu je najlepšie cvičiť hneď ráno a vo vyvetranej miestnosti.