V tomto článku by som Vás chcela trošku oboznámiť z pojmom BCAA , pretože veľa začiatočníkov, ktorí začínajú cvičiť po týchto aminokyselinách siaha a ani nevie prečo a načo sa používajú.

Určite ste sa už s týmto názvom stretli, ale aký majú význam pre naše telo?

Čo je to aminokyselina? Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi bielkovín v našom tele. Môžeme ich rozdeliť na aminokyseliny esenciálne a neesenciálne.

Esenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré organizmus nie je schopný sám vytvoriť a preto ich musíme prijímať z potravy. Naopak neesenciálne aminokyseliny si ľudský organizmus vie vyrobiť sám.

Aminokyseliny majú mnoho pozitívnych účinkov pre naše telo, pomáhajú nám pri tvorbe svalových vlákien, urýchľujú regeneráciu a opravu poškodených vlákien.

BCAA sú tvorené tromi esenciálnymi aminokyselinami (Leucín, Izoleucín a Valín). V našom tele majú veľmi dôležitú úlohu pri budovaní novej svalovej hmoty, zachovávaní už existujúcej hmoty, ale tiež znižujú únavu a bolestivosť svalov po fyzickom výkone.

Leucín je z týchto troch najdôležitejší. Podieľa sa na budovanie svalovej hmoty, stimuluje tvorbu rastového hormónu a pre naše telo pôsobí ako palivo. Podporuje regeneráciu a chráni svaly pred rozpadom.

Izoleucín slúži na rýchly zdroj energie, zlepšuje vytrvalosť, pomáha pri regenerácií tkanív.

Valín podporuje účinky leucínu a izoleucínu a taktiež môže pomôcť pri liečbe ochorení pečene a žlčníka.

Užívam ich taktiež, či už v diétnom ako aj v nesúťažnom období, kde majú aminokyseliny veľký význam. Pri chudnutí totiž nemusí dôjsť k redukcii len tuku, ale aj k ťažko vybudovaným svalom, a to určite nikto nechce.

Preto svaly chránim formou BCAA . Obľúbila som si tie od značky BODYLAB, ktoré sú instantné, rýchlo rozpustné, bez cukru a 100% vegánske. Keď som ich prvý krát vyskúšala bola som prekvapená. Veľmi som si ich obľúbila. Zarobím si jednu dávku (5g) s vodou pred tréningom. Môžem povedať, že ich príchute ma veľmi zaujali a majú široký výber :)

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.