Obdobie pohody, slnka a vytúženého dovolenkovania je konečne tu. S letom ale prichádza mnoho nástrah v podobe zmrzliny, chladeného pivka či grilovaných klobások. Ako ale nestratiť motiváciu ani v tomto období a zostať svieži a fit počas celého leta?

V prvom rade nie je dobré byť extrémista. Na jednej strane sú ľudia, ktorí počas leta zabúdajú na poriadne tréningy, nutrične vyváženú stravu odkladajú bokom a užívajú si plnými dúškami. Na strane druhej sú to „trpitelia“, ktorí odmietajú každú pozvánku na chatu či grilovačku a nedovolia si zhrešiť za žiadnu cenu. Čo tak držať sa pojmu „všetko s mierou“? Ak človek chce, všetko sa dá spolu pekne skĺbiť a na konci leta nemusí byť nikto o pár kilečiek ťažší.

Tréning

Letné mesiace sú na šport ako stvorené. Slnečné dni ponúkajú veľa aktivít, ktorými si môžete vyplniť celodenný program. Čo tak sa vybrať na turistiku do hôr, oprášiť staré korčule alebo nasadnúť na bicykel? Možností je skutočne veľa a vy sa nemusíte báť, že občasným vynechaním tréningu vo fitku si uškodíte.

Počas týždňovej dovolenky v zahraničí si niektorí najradšej dajú úplný oddych od cvičenia. Je to, samozrejme, v poriadku. Počas tých niekoľkých dní na sile pravdepodobne nestratíte, avšak v tomto prípade sa netreba prejedať a treba jesť a piť s rozumom. Ak si ale neviete predstaviť týždeň bez činiek, dovolenkové hotely a rezorty majú v dnešnej dobe väčšinou vlastné fitness centrá. Pár tréningov počas pobytu vám padne vhod a aspoň budete vedieť, že si na obed či večeru môžete dopriať o niekoľko kalórií naviac. Ak ale na dovolenke nemáte k dispozícii fitko, nič nie je stratené. Čo tak si ísť ráno zabehať po pláži, cez deň si dať niekoľko dĺžok bazéna alebo vyraziť spoznávať miestnu krajinu? Skvelé sú aj animačné programy, pri ktorých sa vám určite podarí spáliť nejaké tie kalórie.

Motivácia

Často sa stáva, že ľudia s príchodom leta stratia motiváciu cvičiť. Môže za to napríklad príšerné horko, vyčerpávajúca práca v záhrade, behanie po výletoch a rôzne iné aktivity. Zdá sa vám, že dni ubiehajú akosi prirýchlo a vám nezostáva čas na cvičenie alebo pravidelné stravovanie? Čo tak sa motivovať nejakou dobrou knihou? Na výber je ich skutočne veľké množstvo a okrem relaxu pri čítaní vám zaručene dodajú motiváciu a chuť byť fit. Alebo sa s rodinou či priateľmi vyberte na nejaké športové podujatie, kde sa dosýta vybláznite. Dobrou motiváciou je aj prihlásenie sa do nejakej súťaže. Budete v nej chcieť byť čo najlepší, čo vás posunie vpred pri zdravom stravovaní alebo pohybe.

Strava

Práve strava sa cez leto dodržiava snáď najťažšie. Neustále na nás číhajú záhradné párty, grilovačky, varenie gulášu, zmrzliny, nanuky či hordy sladučkého ovocia. Skúste na seba nebyť príliš tvrdý a raz za čas si dopriať to, čomu sa počas zvyšku roka vyhýbate. Aj tu však treba mať na pamäti, že to s kalorickým príjmom netreba preháňať.

Ak sa chystáte na návštevu a viete, že tam bude bohaté občerstvenie plné nezdravých maškŕt, nikdy tam nechoďte s prázdnym žalúdkom. Vyhnite sa aj sladeným nápojom a radšej siahnite po čerstvej limonáde. Ak máte čas, ukážte svoje schopnosti a pripravte na návštevu zdravšie alternatívy pochutín. Možností je skutočne veľa a inšpiráciu nájdete nielen vo fit kuchárskych knihách, ale tiež na internete.

Ak sa chystáte grilovať, majte na pamäti, že k dobre ugrilovanému mäsku či cukete vám bohato postačí zeleninový šalát a namiesto kupovaného dresingu si pripravte svoj vlastný. A čo robiť, ak vás prepadne chuť na zmrzlinu, ktorá k letu priam patrí? Namiesto smotanových príchutí siahnite radšej po tých ovocných, no najlepšou alternatívou budú určite kvalitné sorbety s kúskami ovocia. Veľkou nástrahou sú aj all inclusive dovolenky, kde sa stoly prehýbajú pod obrovským množstvom jedla. Skúste vynechať pokrmy, ktoré poznáte, a radšej sa zamerajte na miestne špeciality. Výhodou švédskych stolov je aj množstvo zeleniny. Vždy si preto tanier vyskladajte tak, aby aspoň polovicu tvorila práve zelenina. Tá vás dobre zasýti a vy nebudete mať potrebu tlačiť do seba hranolky a podobne.

Čapované pivko, dobre vychladená kofola alebo panák domácej slivovice? Nápoje, bez ktorých si mnohí leto nevedia predstaviť, sú však preplnené cukrom a prázdnymi kalóriami. Ak už sa ale rozhodnete, že si vyhodíte z kopýtka, zvoľte radšej nápoj, ktorý môžete po menších množstvách posrkávať celý večer. Dobrou voľbou sú suché vína. Jeden – dva poháriky vám padnú vhod. Ak už sa púšťate do tvrdého alkoholu, určite ho nezapíjajte sladenými nápojmi, ale zostaňte pri čistej vode alebo minerálke. S pivom na to choďte opatrne a neprežeňte to s množstvom.

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.