V predchádzajúcom článku ste si mohli prečítať, ako a prečo vlastne vznikol nápad priniesť do fitka 6 Týždňovú výzvu. Teraz by sme vám radi rozpovedali o tom, ako to celé prebiehalo, ako sa darilo našim účastníkom a čo všetko počas 6 týždňov museli absolvovať, aby výzvu splnili.

Do výzvy sa prihlásilo 22 účastníkov, ktorých sme rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina začínala 20. januára, druhá o týždeň neskôr. Naši účastníci museli na začiatku absolvovať úvodné meranie na prístroji InBody, na ktorom s nimi Lucka prebrala ich telesné zloženie. „S každým účastníkom som detailne prebrala ich výsledky telesného zloženia a zistili sme, aká je ich štartovná pozície. Zároveň sme aj určili cieľ, ktorý by mali za 6 týždňov dosiahnuť,“ hovorí Lucka.

Na základe výsledkov z merania a konzultácie mohli účastníci dostať jedálniček na prvý týždeň. Okrem jedálnička chodili všetci na spoločné kruháče s Viktorom, Tomášom a neskôr aj s Alenkou. Tréningy boli 7x do týždňa, pričom účastníci sa mohli prihlasovať na koľko z nich chceli. Jedinou podmienkou bolo absolvovať minimálne 18 kruháčov za 6 týždňov. Musíme povedať, že na kruháčoch dostávali poriadne zabrať, no po každom jednom tréningu bola radosť pozerať na ich upotené, no vysmiate a šťastné tváre.

Hlavným cieľom našich účastníkov bolo zhodiť za 6 týždňov 5 % bodov telesného tuku. Samozrejme, popri tom mali aj iné úlohy, ktoré museli plniť. Takže, aby celú výzvu dotiahli do úspešného konca, museli zvládnuť nasledovné úlohy:

  • Zhodiť 5 % bodov telesného tuku
  • Absolvovať 18 skupinových tréningov počas 6 týždňov
  • Spať aspoň 7 hodín denne
  • Plniť jednoduché úlohy vo FB skupine (odfotiť si obed, odfotiť sa pri tréningu a pod.)
  • Každý týždeň absolvovať meranie na InBody

Každotýždňové meranie bolo veľmi dôležité. Nielen preto, že účastníci mohli podrobne sledovať svoje pokroky, úspechy či neúspechy, ale tiež sa im na základe merania upravoval jedálniček na nasledujúci týždeň. Pre všetkých zúčastnených bolo určite najdôležotejšie dodržiavať stravu, chodiť na tréningy a dostatočne dlhý spánok. Ak niektorú z týchto vecí porušili, na meraní to bolo ihneď vidieť. „Zlý jedálniček a nedostatok spánku sa pretrénovať skrátka nedajú. Jedno súvisí s druhým a v momente, keď sa zameriame len na tréning a jedálniček s regeneráciou necháme stranou, nemôžeme očakávať maximálne výsledky,“ hovorí Lucka.

Celých 6 týždňov výzvy bolo náročných. Účastníci mali našu neustálu podporu, spolu sme riešili občas podstatné veci, občas úplné banality, no stále bolo potrebné venovať sa im (asi preto sme všetci počas 6 týždňov trpeli nedostatkom spánku ?). Veľmi dôležitou bola nielen motivácia z našej strany a zo strany trénerov, ale taktiež skupinová motivácia. Jednotlivý účastníci sa navzájom podporovali a ťahali vpred.

Prekvapilo nás, že úplne najväčší problém bol s množstvom stravy. Ťažko sa im verilo, že aj pri takom bohatom a plnom jedálničku sa dá schudnúť. Neskôr však pochopili, že to nie je o množstve, ale o pravideľnej a vyváženej strave.

Aby sme mali my aj účastníci všetko pod kontrolou, všetci mali motivačný denník, do ktorého si zapisovali výsledky z meraní, dodržiavanie stravy a spánku. Raz za čas sme ich požiadali, aby nám svoj aktuálny motivačný denník odfotili a mali sme tak lepší prehľad o tom, či sa im darí všetko zvládať. Možno si poviete, že veď na papier mohli napísať čokoľvek. Veru áno, to mohli, no pri vážení na InBody vždy vyšla najavo pravda a ukázalo sa, či skutočne išli podľa plánu.

Všimli sme si, že naši účastníci mali často potrebu trénovať viac, ako bolo treba. Potom sa dialo to, že im chýbala energia. „Niektorí účastníci sa vydali cestou čím viac tréningov, tým lepšie. Zároveň ešte začali jesť menej ako mali a problém bol na svete. Spaľovanie tukových zásob nebolo tak efektívne a telo si siahlo aj do svalovej hmoty,“ hovorí Lucka o častom probléme našich účastníkov.

 

Teraz už viete, ako v skratke vyzerala 6 Týždňová výzva. Nebolo to len o strate 5 % telesného tuku, ale o celkovej zmene životného štýlu a najmä o pochopení princípov zdravého fungovania nášho tela. V ďalšej časti článku o 6 Týždňovej výzve vám o celom priebehu porozprávajú priamo naši tréneri Viktor, Tomáš a Alenka.