Určite to všetci dôverne poznáte. Prídete do fitness centra, potíte sa na bežiacom páse, drepujete o sto šesť, vydáte so seba 120%, ale po odchode sa táto naša snaha za lepšiu postavu často končí. Poctivo si odmakáte 1 – 2 hodinky a keď prídete domov zjete aj to svetlo v chladničke. Tým všetku tú námahu a snahu totálne zničíte. Poprípade niektorý z vás si myslia že je lepšie tú chladničku ani neotvoriť a hlavne večer nejesť. Avšak toto nie je tá správna cesta, zo začiatku vás možno povzbudí to ako vám kilá pôjdu rýchlo dole ale spolu s nimi vám ubudne aj energia a svalová hmota. Preto je lepšie držať sa 5 jednoduchých pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať ak chcete mať krásnu postavu, byť zdravý a plný energie.

Pravidlo prvé – jedzte pravidelne

Je to to najzákladnejšie pravidlo, ktoré by mal dodržiavať každý. Nemyslíme tým že si dáš malé raňajky na obed šalátik a večer polovicu chladničky. Nie je potrebné frekvenciu jedla prispôsobovať tomu koľko je hodín ale tomu aký máš denný režim a ako trénuješ.  Ideálne by si mal jesť pravidelne aspoň 5 – 6 krát denne s primeraným obsahom makro živín. Jedlo by malo mať správny pomer proteínov, sacharidov a tukov. Zdroj sacharidov by mali tvoriť potraviny s nižším glikemickým indexom. Jedlo by nemalo obsahovať veľa nasýtených tukov či jednoduchých sacharidov. Ako zdroj energie je vhodné využiť aj zdravé tuky. Bližšie sa jednotlivým makro živinám budeme venovať v ďalšom článku.

Neodmysliteľnou súčasťou správneho stravovania je aj pravidelný pitný režim. Denne by sme mali vypiť približne 3 litre vody v pravidelných malých dávkach. Zvoliť by sme mali hlavne neochutené vody s nízkym obsahom sodíka a menším množstvom minerálov. Vhodný je napríklad aj zelený čaj či voda ochutená citrónom a mätou.

Pravidlo druhé – plánujte si jedlo dopredu

Na to aby ste pravidelne jedli je vhodné si jedlo plánovať dopredu. Vhodné si je jedlo naplánovať na 1 – 2 dni dopredu, nestane sa vám teda že pri časovej tiesni v snahe zahnať hlad zjeme hocičo. To isté platí už pri samotnom nakupovaní potravín. Keď si nič nezdravé nekúpim, tak to nebudem mať doma čiže to ani nezjem.

Pravidlo tretie – jedzte v pokoji

Každé jedlo sa snažte jesť v pokoji a každé sústo dobre požujte. Okrem toho, že sa skôr dostanete k pocitu sýtosti, uľahčite aj prácu vášmu tráveniu.

Pravidlo štvrté – obmedzte cukor

Skúste zo stravy vylúčiť či aspoň minimalizovať cukor. Poprípade ho skúste nahradiť stéviou alebo inou vhodnou alternatívou. Napríklad proteínový prášok, ktorý okrem dochutenia zlepší aj nutričnú hodnotu jedla.

Viete o tom že, hnedý cukor je nie je o nič zdravší ako biely? Je totiž polotovarom pre výrobu bieleho cukru. Obsahuje síce minimálne množstvo minerálov avšak toto množstvo je tak zanedbateľné, že jeho účinok na naše zdravie je minimálne. 

Pravidlo piate – po tréningu doplň telu potrebné živiny

Po náročnom tréningu treba telu doplniť potrebné a správne živiny pre regeneráciu a tvorbu nových svalových buniek. Výbornou voľbou je preto po cvičení aj proteínový nápoj.

Na záver len treba dodať že dodržiavanie týchto pravidiel vám nielen dopomôže k vysnívanej postave, ale aj priaznivo ovplyvní vaše zdravie. Naučíte sa pravidelnosti v stravovaní ale aj schopnosti odolávať pokušeniam. Nič však netreba siliť, a ak máte chuť na malý prehrešok radšej si ho v malom množstve doprajte a vychutnajte.

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.